Tribute to Jack Tramiel (1928 – 2012)

Jack Tramiel, 2007
Jack Tramiel przemawiający w 2007 r. z okazji 25. rocznicy powstania C64 (fot. Alex Handy, Wikipedia)

W niedzielę 8 kwietnia zmarł Jack Tramiel, założyciel Commodore International oraz późniejszy właściciel Atari Corp. Pochodzący z Łodzi Tramiel właściwie nazywał się Jacek Trzmiel, acz źródła nie są w tej kwestii zgodne, podając też inne wersje jego nazwiska (Idek Trzmiel, Idek lub Icek Tramielski). Z racji swego żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej przyszło mu żyć w łódzkim getcie, a następnie przejść przez piekło niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau oraz Hannover-Ahlem. Wyzwolony przez amerykańską 84 Dywizję Piechoty, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam też zmienił swoje nazwisko na bardziej rozpoznawalne dla Amerykanów. Ważnym okresem w życiu Tramiela była służba w US ARMY, w czasie której nauczył się naprawy sprzętu biurowego.
Po odejściu z wojska Tramiel zajął się produkcją maszyn do pisania. Idąc z duchem czasu, założona przez niego firma Commodore International wytwarzała kalkulatory elektroniczne oraz komputery, w tym legendarny Commodore 64, najpopularniejszy na świecie model komputera domowego.

C64
Commodore 64 (fot. Wikipedia)

W 1984 r. po ostrym konflikcie z jednym z udziałowców, Tramiel opuścił szeregi Commodore i kupił Atari Inc. Dzięki śmiałym decyzjom uratował Atari od upadku, stając się przy tym współtwórcą bardzo udanej rodziny komputerów Atari ST. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym (np. złącze MIDI) oraz znakomitemu oprogramowaniu użytkowemu (m. in. Calamus, DEGAS, Cubase) komputery te były wykorzystywane do DTP oraz przez muzyków. Wśród tych ostatnich można wymienić tak wybitnych twórców jak Mike Oldfield, Jean-Michel Jarre, Fatboy Slim, The Chemical Brothers, czy też Czesław Niemen albo Kazik Staszewski.

Atari 1040STf
Atari 1040ST z systemem TOS (fot. Bill Bertram, Wikipedia)

Dziedzictwem Tramiela są jednak nie tylko rzesze informatyków, inżynierów oraz artystów. Za sprawą jego koncepcji jaką był „komputer dla mas, a nie dla klas” miliony osób na całym świecie miało pierwszy kontakt z nowoczesną technologią informatyczną. Chociaż era komputerów domowych dawno minęła, to jednak miały one doniosły wkład w procesie komputeryzacji ludzkości. Warto pamiętać o tym, że jedną z osób, które nadały temu procesowi kształt był właśnie Jack Tramiel, pochodzący z Polski amerykański przedsiębiorca.

Korzystając z okazji polecam wywiad, jakiego w 1987 r. Tramiel udzielił dla miesięcznika „Bajtek”.

Jack Tramiel, 1987
Jack Tramiel – „Bajtek”, nr 1/1987

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Informatyka, Sylwetka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tribute to Jack Tramiel (1928 – 2012)

  1. Inetta pisze:

    trafny tekst, pozdrawiam