Wspomnienie o generale Giáp i ofensywie Tet, pierwszej bitwie telewizyjnej

W piątek 4 października 2013 r. światowe serwisy informacyjne obiegła wiadomość o śmierci generała Võ Nguyên Giápa, dowódcy Việt Minh oraz Ludowej Armii Wietnamu i wieloletniego ministra Demokratycznej, a następnie Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Generał Giáp zmarł w Hanoi w wieku 102 lat. Dowodzone przez niego siły przez blisko 40 lat niemal bezustannie walczyły o ustanowienie w Wietnamie zjednoczonego, niepodległego państwa socjalistycznego. W początkowym etapie walka ta była prowadzona z okupującymi Indochiny Japończykami oraz wspieranymi przez Brytyjczyków Francuzami, którzy chcieli przejąć po drugiej wojnie światowej kontrolę nad swymi koloniami w Azji Południowo-Wschodniej. Po pokonaniu i ewakuacji z Indochin Francuzów, walka ta przekształciła się w wojnę pomiędzy komunistyczną Demokratyczną Republiką Wietnamu oraz wspieraną przez nią partyzantką, a prozachodnimi rządami w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, które otrzymały wsparcie ze strony USA oraz ich sojuszników. Ostatnim etapem tych walk była wojna z Chinami w 1979 r., kiedy to gen. Giáp sprawował funkcję ministra obrony Socjalistycznej Republiki Wietnamu. Państwo to powstało w 1976 r. w wyniku zjednoczenia obu części Wietnamu po wygranej przez siły komunistyczne wojnie wietnamskiej.

GenGiap

Generał Võ Nguyên Giápa w ostatnich latach swego życia.
(Źródło: BBC News Asia / AFP)

Zwycięstwo to zapewniło gen. Giáp trwałe miejsce w światowej historii, czyniąc go jednocześnie jedną z kluczowych postaci okresu zimnej wojny. Jego umiejętności jako stratega docenili również dawni przeciwnicy, choć ostateczny sukces został osiągnięty kosztem niezliczonej ilości ofiar. Dość wspomnieć o ponad milionie żołnierzy Ludowej Armii Wietnamu i partyzantów Viet Congu poległych w czasie wojny wietnamskiej. Ten ogromny koszt nie stanął jednak na przeszkodzie w realizacji zamierzonych celów politycznych władz w Hanoi. Fenomen ten częściowo wyjaśnia historia ofensywy Tet, przełomowego wydarzenia wojny w Wietnamie. Warto przy tym dodać, że sam gen. Giáp był przeciwnikiem tej niezwykle ryzykownej kampanii wojennej, a na krótko przed jej wybuchem udał się na Węgry w celu leczenia.

Wspominając legendarnego już generała Giápa warto zapoznać się z przebiegiem gwałtownych wydarzeń, do których doszło w 1968 r. w Wietnamie Południowym. Ofensywa Tet stała się w zasadzie pierwszym wydarzeniem, które pokazało rolę środków masowego przekazu w kształtowaniu opinii publicznej oraz sposobu postrzegania wydarzeń na świecie.

VC-Tet-Offensive

Partyzanci Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego (Viet Congu) podczas ofensywy Tet w 1968 r. (Źródło: hanoi.travel)

Historia i wojskowość – Indochiny: Ofensywa Tet – początek wojny telewizyjnej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Sylwetka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.