Dział Informatyka – SimPPC

W dziale Informatyka przedstawiony został kolejny projekt, jakim jest SimPPC. Jest to  opracowana dla Windows XP aplikacja, będąca symulatorem mikroprocesora PowerPC 601. SimPPC przybliża budowę mikroprocesora PowerPC 601 umożliwiając jednocześnie wykonanie jego rozkazów oraz programów napisanych w asemblerze.

Prezentowana aplikacja jest wersją rozwojową symulatora, który powstał w 2005 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej w ramach pracy magisterskiej. Projekt został opracowany w języku C++, przy czym w kodzie źródłowym zastosowano również wstawki w asemblerze x86. Aplikacja SimPPC jest szczególnie polecana entuzjastom techniki mikroprocesorowej oraz początkującym programistom. Jest ona dostępna wraz z podręcznikiem użytkownika oraz plikami źródłowymi, a także dokumentacją techniczną symulowanego mikroprocesora w stosownym temacie w dziale Informatyka.

SimPPC-1-0

SimPPC, wersja 1.0 z 2005 r.

SimPPC-1-1

SimPPC, wersja 1.1 z 2014 r.

Symulowany przez SimPPC mikroprocesor PowerPC 601 był pierwszym przedstawicielem rodziny PowerPC, której historia rozpoczęła się w październiku 1991 r., kiedy to doszło do porozumienia pomiędzy firmami IBM, Motorola i Apple. W jego wyniku architektura PowerPC została przyjęta jako podstawa dla szerokiej gamy produktów, od laptopów do komputerów typu mainframe. Rodzina PowerPC, bazująca na opracowanej przez IBM architekturze POWER (Power Performance Optimization With Enhaced RISC), jest jednym z przykładów architektury RISC (Reduced Instruction Set Computing), której najważniejszą cechą jest sprzętowa realizacja sterowania przepływem oraz wykonywania rozkazów. W uproszczeniu mikroprocesory RISC posiadają zredukowaną liczbę stosunkowo prostych rozkazów, które są wykonywane w jak najkrótszym czasie. Dla porównania mikroprocesory o architekturze CISC (Complex Instruction Set Computer), w której sterowanie oparte jest na mikrokodzie, mają liczne, rozbudowane rozkazy, których wykonanie zajmuje wiele taktów zegara. W podejściu tym programy składają się z mniejszej liczby długo wykonywanych rozkazów, podczas gdy w architekturze RISC programy złożone są z większej liczby rozkazów, z których każdy jest szybko realizowany.

PowerMac-6100

Wprowadzony przez Apple na rynek w marcu 1994 r. komputer Power Macintosh 6100 oparty na mikroprocesorze PowerPC 601, taktowanym częstotliwością 60 MHz. Był to pierwszy model Maca, w którym zastosowano mikroprocesor PowerPC. PowerMac 6100 w wersji zgodnej z PC miał mikroprocesory PowerPC 601 66 MHz i 486DX2.


(Fot.: www.danaquarium.com, 2005)

Blizzard_PPC-603e

Karta turbo z serii BlizzardPPC 603e opracowana w 1998 r. przez niemiecką firmę Phase 5 dla komputera Amiga 1200. Karty tego typu miały dwa mikroprocesory (MC68k i PowerPC). PowerPC pracował po uruchomieniu dedykowanych dla niego programów lub tych odwołujących się do systemowej biblioteki ppc.library.


(Fot.: Marcin / http://amiga.resource.cx)

Mikroprocesory PowerPC znalazły zastosowanie między innymi w konsolach PlayStation 3 oraz Xbox 360, a także w produkowanych przez Apple komputerach Power Macintosh i Power Book. Mikroprocesory z tej rodziny używane były również w komputerach Amiga. W przypadku klasycznych modeli Amigi mikroprocesory PowerPC były stosowane na tzw. kartach turbo przyspieszających działanie komputera, podczas gdy w późniejszych modelach z serii AmigaOne mikroprocesory PowerPC pełniły role jednostek centralnych. Mikroprocesory PowerPC stosowane są także w systemach wbudowanych (embedded) oraz w technice kosmicznej i zbrojeniowej. Opracowany przez BAE Systems model RAD750 znalazł się na pokładzie sondy kosmicznej Deep Impact oraz marsjańskiego łazika Curiosity. Na PowerPC oparte są też komputery pokładowe samolotów myśliwskich F-35 Lightning II oraz JAS 39 Gripen.

39C-Night

© Copyright Gripen International

Kokpit samolotu myśliwskiego JAS 39C Gripen. Maszyny tego typu wyposażone są w MACS (Modular Airborne Computer System), wieloprocesorowy komputer, którego jednostką centralną (CPU) jest PowerPC. MACS może ponadto zawierać do siedmiu dodatkowych jednostek procesorowych (PPU), opartych na PowerPC 740.

Aplikację SimPPC, dzięki której można bliżej zapoznać się z architekturą PowerPC, można pobrać wraz z dodatkowymi materiałami korzystając z odnośników umieszczonych na poniższej podstronie.

SimPPC-logo

Korzystając z okazji, chciałbym wyrazić podziękowanie dr. inż. Janowi Kniatowi z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej, autorowi pomysłu opracowania symulatora mikroprocesora PowerPC oraz grupie beta testerów i pozostałych osób, które przyczyniły się do udoskonalenia aplikacji SimPPC.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informatyka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.