Józef Kowalski, ostatni weteran wojny polsko-bolszewickiej

Dzień 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, kiedy to wspominamy zwycięską bitwę warszawską w 1920 r. Z pewnością walki sprzed 92 lat są zbyt odległe w czasie, aby wzbudzały jakieś większe emocje u współczesnych nam ludzi. Jak się jednak okazuje, wciąż wśród nas obecny ktoś, dzięki któremu wydarzenia z lat 1919 – 1921 wciąż są w jakiś sposób żywe.

Józef Kowalski to ostatni żyjący weteran wojny polsko-bolszewickiej, a zarazem najstarszym obecnie mężczyzna w naszym kraju i prawdopodobnie w Europie. Urodził się 2 lutego 1900 r. w Wicyniu, który w tamtym czasie należał do władanej przez cesarza Franciszka Józefa Monarchii Austro-Węgierskiej.
Do wojska Józef Kowalski trafił jeszcze w czasie I wojny światowej, aczkolwiek nie dane mu było wówczas wziąć udziału w walkach. Podczas wojny polsko-bolszewickiej służył w 22 Pułku Ułanów Podkarpackich, biorąc udział między innymi w bitwie pod Komarowem (31 VIII 1920). Po zakończeniu działań wojennych został skierowany do Grudziądza na kurs kawaleryjski. Po jego zakończeniu zrezygnował jednak ze służby wojskowej i zajął się pracą na roli. Czas pokoju nie trwał jednak długo i w sierpniu 1939 r. Józef Kowalski ponownie znalazł się w wojsku. Służąc w artylerii, wziął udział w wojnie obronnej, w wyniku której dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej, po wielu perypetiach, osiadł ze swoją rodziną pod Krzeszycami (powiat sulęciński) prowadząc do 1993 r. gospodarstwo rolne. Obecnie przebywa w Domu Opieki Społecznej w Tursku koło Sulęcina.
Z czasem jego zasługi zostały docenione przez kraj, za który wielkorotnie walczył. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Medal Pro Memoria, a ponadto został uhonorowany przez władze Warszawy oraz Radzymina. W lutym bieżącego roku otrzymał z rąk ministra obrony Tomasza Siemioniaka awans na stopień kapitana.

Józef Kowalski (źródło - prezydent.pl)

Nie da się ukryć, że wraz z upływem lat odchodzą tak świadkowie, jak i uczestnicy historycznych wydarzeń. Niedawno (5 sierpnia 2012) dowiedzieliśmy się o śmierci mjr. Ignacego Skowrona, ostatniego obrońcy Westerplatte. Do wieczności zostali już powołani również weterani II wojny światowej, których dane mi było poznać. Tym bardziej należy docenić to, że w naszych czasach wciąż żyją ludzie, którzy tworzyli przełomowe momenty naszej historii. Cieszmy się obecnością wśród nas kpt. Józefa Kowalskiego tak długo, jak to tylko możliwe.

Polecane odnośniki:
niezalezna.pl – Ostatni uczestnik Bitwy Warszawskiej awansowany
prezydent.pl – Order dla najstarszego obrońcy Ojczyzny
pl.wikipedia.org – Józef Kowalski (weteran)
wp.mil.pl – Awans dla ppor. Józefa Kowalskiego – 112 letniego weterana

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Sylwetka i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *