Warszawa w dawnej fotografii

Pomnik SobieskiegoW ostatnim czasie w moje ręce trafił archiwalny już album fotograficzny, prezentujący oblicze dawnej Warszawy. Chociaż data wydania albumu oraz wykonania poszczególnych zdjęć nie są znane, to jednak analiza utrwalonych na nich obrazów pozwala stwierdzić, że całość została opublikowana na krótko przed I wojną światową, kiedy to nasza stolica wchodziła w skład Imperium Rosyjskiego.

Sierpień jest miesiącem, w którym wspominamy różne wydarzenia związane z historią naszego kraju. Wymienić przy tym należy Powstanie Warszawskie oraz bitwę warszawską z 1920 r., które w szczególny sposób związane są z losami naszej stolicy. Wspomnieć należy też o nieco zapomnianych u nas wydarzeniach z sierpnia 1914 r., które przekształciły ówczesny konflikt w I wojnę światową. W jej wyniku Polska odzyskała swoją państwowość, aczkolwiek zmiany miały charakter globalny i objęły wiele obszarów ludzkiej działalności. Jednym z ich przejawów były zmiany w stylu, szczególnie widoczne w malarstwie, literaturze, a także w modzie i architekturze.

Świadectwa dawnego, przedwojennego złotego wieku znanego jako Belle époque, znaleźć można w różnych pamiątkach z tego okresu. Jedną z nich  jest album „Warszawa” wydany na krótko przed I wojną światową nakładem A. J. Ostrowskiego. Jest to zbiór 36 fotografii, które przedstawiają wygląd dawnej Warszawy. Uwiecznionemu w ten sposób miastu nie dane było jednak przeminąć na drodze ewolucyjnej, jak to miało miejsce w wielu rejonach świata, ale w sposób tragiczny, w wyniku działania prymitywnej i brutalnej siły.

Zdjęcia zawarte we wspomnianym albumie zawarte są w poniższej galerii. Sam album „Warszawa” A. J. Ostrowskiego dostępny jest w postaci cyfrowej w formacie PDF.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Kultura i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Warszawa w dawnej fotografii

  1. SY-NUS pisze:

    Wszystko jest „belle”-łącznie z „PIĘKNĄ EPOKĄ”, ale nie ten cały PANSLAWIZM, którego największymi głosicielami byli Moskale wcale NIE-SŁOWIANIE. Ich przodkowie to:GERMANIE (WAREGOWIE) i ludy mongolskie (minn.Tatarzy).Charakter Moskali to „funkcja” genomu germańskiego (okrucieństwo wobec słabszych i służalczośc wobec mocniejszych) z mongolskim (fałsz i podstęp zarówno na polu walki, jak i w dyplomacji). Oni chętnie zjednoczyliby wszystkich Słowian i Nie-Słowian pod swoim dwugłowym , „syjamskim”,orłem…