Rekonstrukcja walk pod Ignacewem

W dniu 9 czerwca 2013 r. w Ignacewie odbyła się rekonstrukcja walk z 1863 r. Wydarzenie to było jednocześnie jedną z największych inscenizacji walk z czasów Powstania Styczniowego.

Przypadająca w tym roku 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego stała się okazją do przypomnienia dziejów tego zrywu niepodległościowego, który odegrał istotną rolę w historii Polski oraz w kształtowaniu się współczesnego narodu polskiego. Rocznicowe uroczystości, odbywające się w wielu regionach kraju, nie ominęły także ziemi konińskiej. Leżące nieopodal Ślesina w powiecie konińskim Ignacewo ponownie stało się areną walk powstańców z żołnierzami Imperium Rosyjskiego. Tym razem była nią rekonstrukcja walk, do jakich doszło w tym miejscu przed 150 laty. W ramach tego wydarzenia przedstawiono bitwę z 8 maja 1863 r., przegraną przez powstańców dowodzonych przez gen. Edmunda Taczanowskiego. Starcie to uwiecznił po latach Juliusz Kossak na obrazie pt. Bitwa pod Ignacewem.

Kossak - Bitwa pod Ignacewem

Juliusz Kossak – „Bitwa pod Ignacewem”, akwarela na kartonie, przed 1893.
(źródło: pl.wikipedia.org)

W dalszej części inscenizacji przybliżono także potyczkę, do której doszło w dniu 9 czerwca 1863 r. Wówczas to oddział powstańczy pułkowników Calliera i Raczkowskiego zwyciężył nad wojskami carskimi dowodzonymi przez majora Marianowicza.

Ignacewo - Inscenizacja walk z 1863 r.

Inscenizacja walk z 1863 r. w Ignacewie.

Rekonstrukcja walk sprzed półtora wieku zgromadziła liczną publiczność, której liczbę oszacowano na ok. 10 tys. osób. Tak, jak samo Powstanie Styczniowe było ostatnim zrywem, w którym razem wzięły udział narody dawnej Rzeczpospolitej, tak też inscenizacja w Ignacewie połączyła grupy rekonstrukcji historycznej oraz pasjonatów żywej historii z Polski, Litwy oraz Białorusi. W inscenizacji wzięło udział blisko stu rekonstruktorów, w tym także konnych, którym towarzyszyły armaty oraz efekty pirotechniczne. Wszystko to złożyło się na największe tego typu wydarzenie jakie miało do tej pory miejsce na ziemi konińskiej.

Ignacewo - Litwini

Grupa rekonstruktorów z Litwy
wraz z jednym z pasjonatów historii z Poznania.

Przy okazji należy też wspomnieć o prawdziwych bohaterach wydarzeń sprzed 150 lat. Dziś przypominają nam o nich okolicznościowe tablice, a także pomniki i mogiły. Pamiątki te znaleźć można w wielu miejscach, w tym także w ziemi konińskiej oraz na terenie dawnej Prowincji Poznańskiej, która była zapleczem styczniowej insurekcji.

Mieczownica - Pomnik Powstańców Styczniowych

Pomnik Powstańców Styczniowych w Mieczownicy
w powiecie słupeckim

Patrząc na powstańcze memorabilia na myśl przychodzą różne refleksje. Ludzie, którzy spoczywają w powstańczych mogiłach nie zawahali się zaryzykować wszystkiego co mieli, aby walczyć o wolność i przywrócenie polskiej państwowości. Paradoksalnie współczesna Rzeczpospolita często jawi się jako struktura niezbyt przyjazna swoim obywatelom, która utrudnia i ogranicza ich działania. Warto przy tej okazji zastanowić się, w jaki sposób musiałby się zmienić charakter dzisiejszego państwa polskiego, a także jego rola w naszym życiu, aby tak, jak dawniej znów było ono gwarantem swobód oraz najlepszych warunków do rozwoju Polaków. W przeciwnym wypadku poświęcenie oraz wysiłek naszych przodków i rodaków w dalszym ciągu będą niestety w dużej mierze zmarnowane.

Więcej na temat rocznicowych obchodów w Ignacewie oraz roli, jaką współcześnie może odegrać pamięć o Powstaniu Styczniowym w relacjach z naszymi sąsiadami, można znaleźć w następujących artykułach:

Fotografie z inscenizacji w Ignacewie oraz ślady Powstania Styczniowego na ziemi konińskiej obejrzeć można w poniższych galeriach.

Inscenizacja w Ignacewie

Rekonstrukcja żołnierzy, powstańców oraz cywili z okresu Powstania Styczniowego

Miejsca pamięci w Mieczownicy oraz w Orchowie w powiecie słupeckim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Kultura, Wydarzenie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.