Pixel Heaven 2017. Retro & Indie Gaming Fest vol. 5

W ostatni weekend maja tego roku w Warszawie znów spotkają się pasjonaci komputerowego retro sprzętu. Przed nami piąta już bowiem edycja Pixel Heaven, wielkiego święta dawnych komputerów oraz gier niezależnych.

Pixel-Heaven-2016

Przybliżając charakter Pixel Heaven być może najlepiej wspomnieć o znakomitej, ubiegłorocznej edycji tego wydarzenia. Na jego potrzeby reaktywowano magazyn „Bajtek”, który w ubogich i szarych latach 80. był jednym z okien, poprzez które można było spojrzeć na komputerowy świat. Miesięcznik ten był wręcz obowiązkową pozycją zarówno dla graczy jak i pozostałych entuzjastów, jak to było wówczas często określane, mikrokomputerów. Wraz ze specjalnym wydaniem wspomnianego magazynu na Pixel Heaven pojawił się również jeden z jego redaktorów, jakim był Marcin „Borek” Borkowski, słynny Naczelny miesięcznika „Top Secret”, wydawanego również przez Wydawnictwo Bajtek.

Wśród ubiegłorocznych gości z branży komputerowej zobaczyć można było również Petro Tyschtschenko, jednego z szefów dawnego Commodore International. Spotkanie z tą znaną w świecie Amigi osobistością było okazją do rozmów na temat tych jakże popularnych maszyn oraz retrokomputerowych imprez. Petro Tyschtschenko był pod wrażeniem widząc wciąż sprawne mimo upływu czasu Amigi. Wspominał, że podczas projektowania A1200 cykl życia tego modelu został określony bodaj na dwa lata, podczas gdy wiele z nich jest na chodzie nawet po dwóch dekadach.

Tyschtschenko

Wraz z Petro T. Tyschtschenko, dyrektorem logistyki dawnego Commodore International, podczas Pixel Heaven 2016.

Petro dobrze też wyrażał się o polskich imprezach, na których można było pomówić choćby o historii komputerów. Według niego zagraniczne wydarzenia koncentrowały się głównie na graniu. Przy okazji pozwoliłem sobie też poruszyć temat popularności Amigi i specyficznej więzi, łączącej te komputery z ich posiadaczami. Znamienity rozmówca stwierdził wówczas, iż jest to efektem tego, iż Amiga była projektowana jako komputer zorientowany na człowieka, co przejawiało się choćby w przyjaznym dla użytkownika interfejsie (GUI) systemu operacyjnego.  Wynikało to z koncepcji, zgodnie z którą człowiek znajdował się w centrum tworzonego przez niego oraz jego komputer systemu. Odmienne podejście panowało w świecie PC, w którym maszyna była najważniejsza. I być może właśnie to tłumaczy w zasadzie brak na takich imprezach starych pecetów z mikroprocesorami 286, 386, czy 486, które w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku stanowiły konkurencję dla komputerów Amiga.

Kolejnym ważnym gościem Pixel Heaven był Jon „Jops” Hare, jeden z twórców Sensible Software, która to firma dała światu 16-bitowych gier takie hity jak „Cannon Fodder” czy „Sensible Soccer”. Jon Hare był też jedną z gwiazd afterparty, dając znakomity występ wraz ze znanym w świecie komputerowej muzyki Benem Daglishem.

Uczestnicy Pixel Heaven mogli wziąć też udział w panelach dyskusyjnych. Jednym z nich była wideokonferencja z udziałem Petera Molyneux, współtwórcy wielu gier oraz jednego z założycieli Bullfrog Productions. Interesująca była też prezentacja i dyskusja będąca porównaniem Amigi z Atari ST.

Z pewnością wiele ciekawych zdarzeń oraz znakomitych gości czeka na uczestników rozpoczynającej się dziś piątej edycji Pixel Heaven. Jedną też z atrakcji, obok której dawni „giercmani” nie będą mogli przejść obojętnie, będzie reaktywacja wspomnianego już czasopisma „Top Secret”. W imprezie tej coś dla siebie znajdą też fani gier tworzonych przez twórców niezależnych, planszówek i komiksu, a nawet nowinek sprzętowych. Wśród nich można by wymienić choćby wracające po wielu latach, acz już w nowej odsłonie, technologie virtual reality (VR), obecne na zeszłorocznych imprezach komputerowych. Co jest jednak najważniejsze, to pasja, która łączy ludzi niezależnie od wieku lub jakichkolwiek innych różnic.

Pixel Heaven 2017. Retro & Indie Gaming Fest vol. 5 odbędzie się w warszawskiej Zajezdni Autobusowej MZA przy ulicy Włościańskiej 52, w dniach 25 – 28 maja.

Szczegóły tej imprezy można znaleźć na witrynie organizatora lub na stronie tego wydarzenia na portalu Facebook.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informatyka, Kultura, Wydarzenie i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.