Indochiny

Mianem Indochin określana jest wschodnia część leżącego w Azji Południowo-Wschodniej Półwyspu Indochińskiego. Przez blisko sto lat region ten stanowił posiadłość francuską. Dominacja Francuzów nad Indochinami zaczęła się w połowie XIX w. i trwała do 1954 r., kiedy to w wyniku porozumień genewskich niepodległość uzyskała Kambodża, Laos oraz Wietnam Północny i Południowy. Przez znaczną część XX w. Indochiny były areną licznych konfliktów zbrojnych, z których najsłynniejszą jest II wojna indochińska, zwana powszechnie wojną wietnamską.

Burzliwa historia tego interesującego regionu jest tematem opracowań w niniejszej sekcji.

Indochiny

Opracowana w 1985 r. przez CIA mapa Indochin. Źródło: University of Texas Libraries, licencja Public Domain.

Ofensywa Tet – początek wojny telewizyjnej – rola środków masowego przekazu w przełomowym momencie wojny wietnamskiej w 1968 r., kiedy to wspierani przez Ludową Armię Wietnamu partyzanci Viet Congu rozpoczęli ogólnokrajową ofensywę w Wietnamie Południowym.

Operacja Linebacker – trwająca od maja do października 1972 r. kampania powietrzna prowadzona przez lotnictwo amerykańskie. Skierowana przeciwko Demokratycznej Republice Wietnamu operacja była odpowiedzią na Ofensywę Wielkanocną, którą siły komunistyczne rozpoczęły w Wietnamie Południowym.

Możliwość komentowania jest wyłączona.