Cytadelowcy podczas „Bitwy o Poznań 2013”

W minioną sobotę, 23 lutego bieżącego roku, na poznańskiej Cytadeli miała miejsce inscenizacja walk o Poznań w 1945 r. W tegorocznej „Bitwie o Poznań” wzięło udział około 300 rekonstruktorów z Wielkopolski oraz innych regionów kraju. Widowisko odbyło się na większym terenie niż poprzednio. Nieco paradoksalnie miejscem tym była polana pod Dzwonem Pokoju i Przyjaźni Między Narodami.

T-70 na Ctadeli

Czołg T-70 na Cytadeli w Poznaniu (fot. W. Jochymczyk)

Tym razem organizatorzy nie mieli możliwości skorzystania z legendarnego czołgu T-34, użytego podczas akcji w ubiegłym roku. Zademonstrowany za to został radziecki czołg T-70, wyremontowany w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Co warte podkreślenia, jest to jeden z dwóch sprawnych egzemplarzy tego typu czołgu, jakie są na świecie. Publiczność mogła też zobaczyć motocykle BMW, samochody terenowe Willys oraz ciężarówkę Opel Blitz, która służyła po stronie niemieckiej.

Na polu walki przewagę liczebną miały siły niemieckie. Zdecydowanie mniej było żołnierzy radzieckich, którzy jednak mogli liczyć na wsparcie ze strony poznaniaków – tzw. cytadelowców. Terminem tym określa się ochotników lub siłą wcielonych cywili do walki o Cytadelę. Ich rolę w walkach o Poznań w lutym 1945 r. przypomniała grupa wielbicieli historii i wojskowości związanych z ARTylerią.

Cytadelowcy, 2013

Cytadelowcy wspierający wojska radzieckie podczas „Bitwy o Poznań 2013” (fot. P. Broda)

Sobotnie widowisko zorganizowało Stowarzyszenie PGRH Warta przy pomocy entuzjastów rekonstrukcji historycznej oraz sponsorów. Przebieg tegorocznej Bitwy o Poznań można zobaczyć na poniższym filmie.

Warte polecenia są także fotografie autorstwa:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Wydarzenie i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.